1xbetm.info hipas.info wiibet.com mariobet giriş restbetcdn.com
Bugun...
SON DAKİKA

Ovacık'ta jeotermale yargı bir kez daha "Dur" dedi

Çeşme Ovacık'ta, 9 ayrı parselde jeotermal kuyu açılabilmesi için verilen "ÇED gerekli değildir" kararı, İzmir 5. İdare Mahkemesi tarafından bir kez daha iptal edildi. 
facebook-paylas
 Tarih: 24-11-2020 12:57:22

Ovacık'ta jeotermale yargı bir kez daha
Çeşme'nin en verimli ovası olan Ovacık'ta, 9 jeotermal kuyu açılabilmesi için verilen "ÇED gerekli değildir" kararı, çevreciler ve çevrede bulunan çok sayıda site adına Avukat Seher Gacar'ın İzmir İdare Mahkemesi'nde açtığı dava sonucunda, 2019 yılında iptal edilmişti. 
 
Danıştay bozma kararı vermişti
 
İptal kararı üzerine İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün istinaf başvurusu, İzmir 5. İdare Mahkemesi tarafından reddedilmiş, ancak Danıştay tarafından red kararı hakkında bozma kararı verilmişti. 
 
5. İdare Mahkemesi bir kez daha iptal kararı verdi
 
Danıştay'ın bozma kararının ardından tekrar yapılan yargılama ve ek bilirkişi heyeti raporunun incelenmesi ile İzmir 5. İdare Mahkemesi bir kez daha "Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir kararında hukuka uyarlık bulunmadığı" sonucuna varılarak dava konusu işlemin iptaline karar verdi. 
 
Çevreciler bilirkişi incelemesi sırasında eylem yapmıştı
 
 Çevreciler tarafından açılan davada, hazineye ait 9 farklı parselde, toplam 85 bin 600 metrekare arazide açılmak istenen 9 jeotermal sondaj kuyusunun tarım arazilerine ve zeytinliklere yakın mesafede olduğu belirtilerek, Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerin Aşılatılması Kanunu'nun 20. maddesine aykırı olduğu ifade edilmişti. Proje tanıtım dosyasının eksik ve hatalı olduğu, yatırım planının belirsiz olduğu, DSİ 2. Bölge Müdürlüğü'nün görüşünün dikkate alınmadığı, jeotermal sıvının çıkartılması ve enerji üretim amaçlı kullanılması durumunda yöredeki bitki örtüsüne, canlılara ve tarım sektörüne önemli çevresel etkisi olacağı gibi gerekçelerle, "ÇED gerekli değildir" kararının iptali için açılan davada, bilirkişi incelemesi de yapılmış ve bilirkişi incelemesi sırasında bölgeye giden çok sayıda çevreci, oturma eylemi yaparak ve pankartlar açarak tepkilerini göstermişlerdi. 
 
 
 
  Bu haber 951 defa okunmuştur.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER YEREL Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI