Bugun...
SON DAKİKA

Yirmi birinci yüzyıl için Türkiye'nin fabrika ayarları

 Tarih: 31-03-2024 08:50:00
ATİLLA KÖPRÜLÜOĞLU

Meslektaşımızdır

Meriç Köyatası.

Karsiyakalı'dır. Hacettepe Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunudur.

Köyatası, Yeni Asır, Hürriyet, Star TV, Haber Türk TV, Akşam ve Milliyet gazetelerinde, muhabir, ekonomi servisi müdürlüğü, köşe yazarı, TV programcısı ve yönetici olarak çalışmıştır.

"Ne Olacak Bu Memleketin Hâli" ve "Denizde Yaşamak"tan sonra üçüncü kitabı "Yirmi Birinci Yüzyıl İçin Türkiye'nin Fabrika Ayarları-Ekonomide Karşı Devrim" kitabıdır Köyatası'nın. 

(Usta denizcidir de Meriç...)

Köyatası, kitabın yazılış amacını "Ülkemiz, kurumları, toplumsal yapısı, siyaseti ve ekonomisiyle çoklu bir çürüme ve çöküş yaşıyor. Yirminci Yüzyıl'ın başında atalarımızın İstiklal Savaşı vererek kurduğu devletimiz, göz göre göre elimizin altından kayıp gidiyor." sözleriyle özetleyerek ekonomide yapılan hamlelerin geçmişten bugüne hangi sonuçlara yol açtığını açıklıyor.

Karşı Devrimin ekonomideki hamlelerinin, 1940’lı yılların ikinci yarısında başladığını ve son 22 yılda dozunun giderek arttığını ifade eden Meriç Köyatası, "Bugün ekonomide ve toplumsal yapıda yaşadığımız çoklu çürümenin temellerini oluşturan 'Karşı Devrimin Ekonomideki Dört Büyük Hamlesi'nin bize tarihten ders almak için önemli ipuçları verdiğini öne sürüyor.

****

Kitabın sunuş yazısını

Ecevit döneminin (1978-1979)

DPT Müsteşarı Prof. Dr. Bilsay Kuruç yazmış;

"Kendimi, 'yarım kalmış bir devrimin öksüz çocuğu gibi hissediyorum. Ülkemiz kurumları, toplumsal yapısı, siyaseti ve ekonomisiyle çoklu bir çürüme ve çöküş yaşıyor. İstiklal Savaşı ile can vererek kurduğumuz devletimiz, göz göre göre elimizin altından kayıp gidiyor. Gençlerin deyimi ile Türkiye fabrika ayarları'na dönmeli.'

Ülkemizin önemli ekonomi yazarlarından Meriç Köyatası'nın yukarıdaki sözleri; ülkece her alanda yaşadığımız karmaşayı ne kadar da güzel özetliyor. Elinizdeki bu kitap, yetmiş yılı aşkın süredir kanser misali ülkemizin her hücresini saran 'karşı devrim'e sarsıcı bir teşhis koyarken, nasıl bir yol izlememiz gerektiğini de tartışmaya açıyor.

Yirmi Birinci Yüzyıl İçin Türkiye'nin Fabrika Ayarları, her Türk aydınına ekonomik bir manifesto niteliğinde..."

Köyatası kitabının ön okumasını ve sunuşunu yapan Prof.Dr.Kuruç için

"Benim için onurdur. Kitabım için madalyadır." ifadelerini kullandı.

Meriç Günümüz şartlarında Atatürk İlke ve Devrimleri ışığında ekonomide yeni bir kalkınma ve bölüşüm modelini önerip tartışmaya açmak istedim.

Elimizde olan en büyük “ŞEY” de, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.,

'Hayatta en hakiki mürşit ilimdir...' temel ilkeleridir.

****

İzmir Gazeteciler Cemiyeti 'ni ziyaret eden Köyatası İGC Başkanı Dilek Gappi ve yönetim kurulu üyeleri ile bana da imzalayıp armağan etti yeni kitabını...

Okuru çok ve güzel olsun.

 

 

 

  Bu yazı 734 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI