Bugun...
SON DAKİKA

ÇEŞME’nin doğal tarım ürünleri alarm veriyor…

 Tarih: 18-12-2020 11:24:00
Dr. Ahmet Güler

 

Çeşme Otogarı giriş kapısının tam karşısında gösterişsiz, sıvasız üstünde tabela olmayan bir baraka var. Dışarıdan bir hurda deposu gibi görünür, al benisi yoktur. Ama yan taraftaki hangar kapısından içeri girdiğinizde gözlerinize inanamayacağınız bir manzara ile karşılaşırsınız.

Zemindeki kasalar içinde, daha dalından yeni koparılmış kokulu Çeşme mandalinaları, babayiğit kalın kabuklu Çeşme limonları, Ovacık’ın reyihalı kavunları, üzerlerinde hala sabahın çiğ damlarının parıldadığı kış sebzeleri, doğal konserveler size eşsiz bir manzara sunar. Karton sebze kasalarının arasında dolaşan sevimli kediler servis personeli gibi gözünüze bakar, sanki size “buyrun yardımcı olalım” diye seslenirler.  Manav desen değil, meyve – sebze toptancı hali desen hiç değil burası nedir diye iç geçirirsiniz.

Hangarın köşesinde konuşlanmış, Çeşme’nin yaşayan tarihlerinden sempatik gülüşü ile Mustafa Ertemiz bir bakış atar size, “acaba tanıyor muyum?” diye.. Zira dededen doğma büyüme Mustafa’nın  Çeşme’de tanımadığı hiçbir Çeşme’li yok gibidir, yerli aileleri, şimdi “rezildanslar” ile yok edilmiş tarım arazilerini, mandalina, enginar, kavun tarlalarını, çiftçinin ürününün kalitesini ve tadını Mustafa’dan daha iyi bilen yok gibidir Çeşme’de. 

Bahsettiğimiz mekan Çeşme’de büyük otobüs garının arkasında Ovacık Üretici Toptan ve Parakende pazarıdır. Belediyenin destek verdiği bu alanda Çeşme’nin tamamen organik olarak yetiştirilmiş yerli tarım ürünleri Çeşmelilere yıllardır sunulur. Çeşme’nin kaliteli lokantaları, otelleri ürünlerini buradan kasalarla alırlar. Sadece işletmeler değil, yerli ürüne önem ve destek veren Çeşme aşıkları da bu mekanı bilir, evlerinin sebze-meyve  ihtiyaçlarını buradan temin ederler. Sayıları çok azalan Çeşmeli tarım üreticisi sabah topladığı ürününü buraya getirir, çok küçük bir komisyon masrafı karşılığı emeğinin hakkını alır.

 

Yerel üretici pazarı, yerel tarımın korunması, çiftçilerin desteklenmesi, sağlıklı ürünlere ulaşılması ve çevre korunması açısından çok önemli bir etmendir. Yazın zaman zaman nüfusu 700-800 bine yaklaşan Çeşme’de halk Çeşme’de yetişen ürünleri almak yerine 200-300 km civardan gelmiş, sağlıksız hormonlu sera ürünlerini alıyorlar semt pazarlarından. Çoğu Çeşme’li olmayan profosyenel pazarcılar da işin kolayını bulmuş, etiketlerine “ovacık domatesi”, “yerli ürün”, “Çeşme kavunu” yazıp, nereden geldiği bilimeyen ürünleri pazarlıyorlar.Doğal ürün delisi eşim Serap ile Mustafa’nın sebze halinde, limonlar, portakallar içinde dolaşırken eşim fiyat soruyor
“Limon kaça?”,
“Brokoli kaça”,
Mustafa köşeden sesleniyor:
“limon 67, portakal 71, kereviz 81, salatalık 63” 
acaba 10 kilo fiatı mı? diye soruyoruz Mustafa’ya…Sempatik gülülümsemesi ama üzgün bakışları ile cevaplıyor Mustafa Ertemiz, “hayır bunlar fiatları değil, o ürünü yetiştiren üreticilerin yaşları” diye ekliyor, ve devam ediyor : “Çeşmede 60 yaş altı çiftçi, üretici kalmadı, bir-bir dünyadan göçüyorlar, onların çocukları tarıma devam etmek istemiyorlar. Kıymetli tarım arazilerini bir an önce müteahhite verip bol paraya kavuşma hayalindeler. Gelecek 5-10 sene içinde Çeşme’de bu ürünleri üretecek çiftçi kalmayacak. En genç tarımcımız 60’ın üzerinde..”,Çeşmenin ünlü merhum Hafız  Cemal’ini anlatıyor bize, “Hafız Cemal Çeşme’de yıllarca hafızlık yaptı, muhteşem sesi ile bir dua okurdu ki, Çeşme inlerdi. Hafız Cemal aynı zamanda Çeşme’nin en güzel kokulu mandalinlerini üretirdi. Her mandalini sapından tek tek parıltılı ambalaj kağıdı ile süsler, süslenmemiş mandalini müşterisine vermezdi, onun mandalinleri sanki bir ruh taşırdı ve tadından yenmezdi. Allah’tan merhumun oğlu Ahmet babasının bu geleneğini devam ettirmeye başladı” ….Çeşmeliler yerli ürünleri tercih etmeli, bu ürünler 3-5 km öteden geliyor, 200-300 km’den gelen ürünler hem hormonlu hem de nakil esnasında hava kirleniyor, doğa bedel ödüyor, halk ilaçlı ürünle hasta ediliyor.Çeşme aşıklarının Mustafa’nın yerine uğrayıp Çeşme çiftçilerinin nasırlı kutsal elleri ile toplanmış ürünlerini alarak yerel tarıma destek vereceği günleri bekliyoruz.

 

 

 

 

 

 

  

  Bu yazı 976 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI