Bugun...
SON DAKİKA

FUTBOLUN SÜVARİSİ; ADNAN SÜVARİ

 Tarih: 08-06-2024 12:37:00
OKAN YÜKSEL

Göztepe ve Yün Mensucat’ın "futbol mühendisi" Adnan Süvari, Karşıyaka, Göztepe ve Milli takımda teknik direktörlük yaparken çağdaş anlayışıyla futbolumuza destanlar yazdırdı.

Futbol, çağımız insanının en büyük tutkusu. 

Futbol bir meşin yuvarlak değil sadece, heyecanı, sevinci, üzüntüsü, düşü, gülüşü de içeren ayrı bir dünya. Adnan Süvari Futbol dünyamıza çağdaş anlayışı ile destanlar yazdırtan, artık yüreklerde yaşayan bir kişi.

YETO’da (Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu) öğrenim gördüğü dönemlerde Göztepe ve Yün Mensucat kulüplerinin futbol mühendisi, voleybol ve basketbol üstadı olan Adnan Süvari, Karşıyaka, Göztepe ve milli takımda teknik direktörlük yaparken çağdaş anlayışı ile futbolumuzda tarihe geçen, destan yazdıran insan...

 

****

1952 Helsinki Olimpiyatları için Basketbol Milli takımına seçilen, futbol oynadığı Yün Mensucat Kulübü izin vermediği için Olimpiyatlara katılamayan belki de bu yüzden futbolumuz için büyük kazanç olan Adnan Süvari 1959"da tekstil mühendisliği öğrenimi yaptığı İngiltere'den aynı zamanda "diplomalı antrenör" olarak döner.

Karşıyaka'yı çalıştıran Adnan Süvari teknik direktörlükteki büyük başarılarına Göztepe ve milli takımda imza atar. 10 yıl süreyle teknik direktörlük yaptığı, iki kez Türkiye Kupası’nı, bir de Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı kazandırdığı Göztepe'yi, Avrupa Fuar Şehirleri Kupasında yarı finale yükselten Adnan Süvari, Milli takımda da tarihe geçen başarılarda büyük pay sahibidir.

 

****

Çağdaş futbol anlayışını mühendisi Adnan Süvari, spor tarihimize de “Futbolun Süvarisi” olarak geçer...

Süvari'nin Milli takımda görevde bulunduğu yıllarda Türkiye, RCD Kupası'nı kazanmış, Sovyetler Birliği'ni Moskova’da 2-0 yenmiş, ama en önemlisi modern futbol anlayışını kabul etmiş ve uygulamaya başlar olmuştur. 

 

****

Futbol Federasyonu'nda çeşitli kademelerde görev alan Adnan Süvari, yine futbol adına açılan görev aldığı bir seminerde 1991 Haziran'ında Antalya'da kalp krizine yenilerek yaşama veda etmiş, ama yaşayanların yüreklerinde yaşamayı sürdürmesini bilmiştir.

 

  Bu yazı 421 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI