Bugun...
SON DAKİKA

EDEBİYAT DOSTLARI DERNEĞİ

 Tarih: 08-07-2024 13:23:00
S. ALİ ELLİKÇİ

Geçen hafta çok değerli edebiyatçı kardeşim sevgili Hande Baba aradı. Sesi iyi geliyordu. Kısa bir süre önce kurdukları Edebiyat Dostları Derneği’nden söz etti. Benim de mutlaka bu oluşumun içinde olmamı hatta görev almamı istedi. Elbette çok mutlu oldum. Edebiyatla uğraşanların sesini duyuracak olan bu güzide kuruluşun dışında kalmam mümkün değildi. Severek üye oldum. Her konuda destek olacağımı söyledim.

Derneğin kuruluş amacını gönderdi. Okudum. Sizinle de paylaşmak istedim:

 

“Sanat, üç ayaklı bir taşıyıcıdır. Bu ayaklar sanatçı, yapıt ve izleyiciden oluşur. Ayaklardan biri çekildiğinde taşıyıcı önce sallanır sonra devrilir. Üzerindekiler etrafa saçılıp dağılır. Bu üç ayağı bir araya getirmek amacıyla yola çıkan Edebiyat Dostları Derneği, 13Mart 2024 tarihinde İçişleri Bakanlığının 35-086-025 kütük numarası ile kurulmuştur. Şu an, Deniz Moralıgil, Hande Baba, Nalan Yılmaz, Selma Özhan ve Sevin Sezgin’den oluşan geçici yönetim kuruluyla yol almaktadır. Derneğimiz önümüzdeki iki ay içinde ilk genel kurulunu gerçekleştirecektir.

Edebiyat Dostları Derneği yurt içi ve yurt dışında temsilcilikler vererek yayılmayı, edebiyat taşıyıcıları arasındaki iletişim ve bilgi alışverişini güçlendirmeyi, okur ve yazarları çoğaltmayı, yeni eserlerin yayımlanmasına destek olmayı ve üyelerinin edebiyata dair kurdukları hayallere dokunabilmeyi hedeflemektedir.

Günümüz edebiyatının sorunlarını masaya yatırarak farklı bakış açılarıyla çözümler sunmak; mahalli, ulusal ve uluslararası kongre, sempozyum, çalıştay, panel, söyleşi, imza günü, konferans, yarışma, okuma– yazma atölyeleri, şenlik gibi etkinlikler düzenlemek ve edebiyat etkinliklerine katılmak derneğimizin üstlendiği görevler arasındadır.Edebiyat Dostları Derneğine yazarlar, şairler, kuramcılar, senaristler, eleştirmenler,çevirmenler, çizerler, yayıncılar, dergiciler, okurlar; edebiyata gönlünü kaptırmış, edebiyatın gelişimine katkı sunan, emek ve zaman harcamaktan kaçınmayan, yorulmayan, sorumluluk almak isteyen, kısacası “Edebiyatın üç ayağından biriyim.” diyen on sekiz yaşını aşmış herkes üyelik başvurusunda bulunabilir.

Edebiyat Dostları Derneği; yeni bir ses, yeni bir oluşum! Dileriz hep birlikte şimdilik çok cılız görünen bu sesi edebiyatımıza soluk aldıran bir gümbürtüye, derin bir nefese dönüştürmeyi başarırız.”

İşte böyle…

Tüm arkadaşlara başarılı çalışmalar diliyorum.

Destek olmak isteyenler aşağıdaki linke tıklayarak derneğimiz hakkında ayrıntılı bilgi alabilirler.

FACEBOOK: http://www.facebook.com/groups/928347392068418

  Bu yazı 326 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI