Bugun...
SON DAKİKA

Çeşmeli çocuklara ücretsiz tiyatro daveti

Çeşmeli Elçin Cihangiroğlu'nun yazdığı, müziklerini Binhan Şengün'ün yaptığı ve birlikte oynadıkları "Sihirli Mikrofon adlı tiyatro oyunu, 3 Haziran Cumartesi günü, saat 14.00'de, Çakabey Kültür Merkezi'nde, Çeşmeli çocuklar için ücretsiz sahnelenecek. "Hedefimiz; çocuklar kendilerini özgürce ifade edebilsinler diye daha çok çocuğa ulaşmak" diye belirtilen tiyatro davetinde, "Dikkat Yetişkinlerde Sevebilir" diye kaydedildi.
facebook-paylas
 Tarih: 30-05-2023 09:45:50

Çeşmeli çocuklara ücretsiz tiyatro daveti

"Sihirli Mikrofon" adlı çocuk oyununu yazan ve oyunda rol alan Elçin Cihangiroğlu, Çeşmeli sevilen Matematik Öğretmeni olan rahmetli Haydar Cihangiroğlu'nun kızı. 1979 Çeşme doğumlu olan Elçin Cihangiroğlu, Süleyman Demirel Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliğinden mezun olduktan sonra yaklaşık 20 yıl özel okullarda Anaokulu Öğretmenliği ve yöneticilik görevlerinde bulundu. Uçanbalık Erken Öğrenme Setinde de yazarlık yaptı.

 

"Sihirli Mikrofon" adlı çocuk oyununun müziklerini yapan ve oyunda kendisi de rol alan Binhan Şengün de 1979 İzmir doğumlu. Süleyman Demirel Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliğinden mezun olduktan sonra farklı şehirlerde 21 yıldır anaokulu öğretmenliği yapıyor. Şengün, "Küçük oyunlar hazırlayıp öğrencilerime sunmak beni her zaman çok heyecanlandırır.Meslektaşlarımın sıklıkla ‘Çocuklar için bir oyunda olmalısın !’ destekleri; minik yüreklerle yıllarımı geçirmiş olmanın ve onlardan aldıklarımı sahnede yansıtmak istememin özlemi bu güzel buluşmada olmamı sağladı" diyerek oyunda rol alma nedenini açıkladı. 

 

"Çocuk tiyatrosu fikri bizi çok heyecanlandırdı"

 

Oyunun yazarı Elçin Cihangiroğlu, "Binhan ve ben üniversite arkadaşıyız ve farklı şehirlerde yaşıyoruz. Bir ara tatilimizde İzmir’de buluştuk. Sohbetimiz, mesleki tecrübelerimize istinaden çocuklar için birlikte ne yapabiliriz şeklinde ilerleyince çocuk tiyatrosu fikri bizi çok heyecanlandırdı. En son üniversitede birlikte Burdur Belediye Tiyatro Topluluğunda böyle bir deneyimimiz vardı ve yeniden sahnede olabilmek için hiçbir engelimiz yoktu" diyerek Binhan Şengün ile yola çıkışlarını anlattı. 

 

Oyunun konusu

 

Oyunun konusu hakkında da bilgi veren Cihangiroğlu, " “Sihirli Mikrofon” oyunu; masalları çok seven bir çocuğun, arkadaşı ile birlikte bir tiyatro metni yazmaya karar vermesi ile başlıyor. Sonrasında iki arkadaş oynayacakları bu tiyatronun konusunun ne olacağı ve oyunun kahramanının belirlenmesi için fikir yürütürler.  Oyunun kahramanının sihirli bir mikrofon olmasına karar verince ise şaşırtıcı durumlar ve olaylar yaşanır" diye belirtti. 

 

"Şimdiye kadar izlediğimiz oyunların sonunda hep ders çıkarmamız isteniyor bizden diye biz ders vermek istemedik"

 

"Yola çıkış hikayemizde, mesleğimiz icabı öğrencilerimiz ile birlikte izlediğimiz bazı tiyatro oyunlarının niteliğini beğenmeyişimiz, konusunu, kurgusunu ve sunumunu eleştirmemiz yer alıyor" diye vurgulayan Cihangiroğlu, "Günümüz çocukları zeki ve farklı içerikte sunumlara ihtiyaç duymakta.  Zaten oyun metnimizde de söylüyoruz. Şimdiye kadar izlediğimiz oyunların sonunda hep ders çıkarmamız isteniyor bizden diye biz ders vermek istemedik.. Dişlerimizi günde kaç kez fırçalamamız gerektiğinden, ıspanağın faydalarından, erken yatmanın öneminden bahsetmedik.  Çocuklar hayal kursun ve eğlensin diye yola çıktık.. Sonra bizde çok keyif aldığımızı ve eğlendiğimizi fark ettik. Kendi çocuklarımızı da sürece dahil ettik, oyunda, müziklerde bize destek oldular. Farklı şehirlerde yaşıyoruz. Provalar için biraraya gelmek, sahne bulmak, çalışmak, görüntülü aramalar ile okuma provaları, dekor hazırlıkları vb. pek kolay olmasa da her işte olduğu gibi içinizde yeni bir şey yaratmanın heyecanı varsa ve yaptığınız işten mutlu olduğunuzu hissediyorsanız bunların hepsinin aşılabileceğini gördük" şeklinde konuştu. 

 

"Hedefimiz; çocuklar kendilerini  özgürce ifade edebilsinler diye daha çok çocuğa ulaşmak"

 

Cihangiroğlu, "Çocuklara yaratıcılıklarını kullanmaları, hayal etmenin ve hayallerini gerçekleştirmek için girdiğin yolda keyif almanın ne kadar güzel bir şey olduğunu anlatırken çocuklara, düşüncelerini özgürce ifade edebilmeleri için sihirli bir mikrofona ihtiyaçları olmadığını söylüyoruz. Hayal ettik.. Hayal Tiyatrosu böyle girdi hayatımıza.. Hedefimiz; çocuklar kendilerini  özgürce ifade edebilsinler diye daha çok çocuğa ulaşmak..Çocuklara; Sen Şarkını Söyle Diye Yetişkinlere; Dikkat Yetişkinlerde Sevebilir" diyerek açıklamalarını tamamladı. 

 

 

 

 

 

 

 

  Bu haber 1024 defa okunmuştur.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER KÜLTÜR SANAT Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI