Bugun...
SON DAKİKA

Çeşmeli öğrenciler atıkları sanat eserlerine dönüştürdüler

Alaçatı İsmail Güral Ortaokulu öğrencileri, atıklardan oluşturdukları tuval çalışmaları, duvar portresi ve elbise tasarımlarını yıl sonu sergisinde beğeniye sundular.
facebook-paylas
 Tarih: 27-05-2023 09:19:55

Çeşmeli öğrenciler atıkları sanat eserlerine dönüştürdüler

Alaçatı İsmail Güral Ortaokulu öğrencileri, "sıfır atık" konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla, Okul Müdürü Mehmet Sait Haydaroğlu koordinasyonunda, Fen Bilimleri Öğretmenleri Güldehan Acaroğlu ve Çilem Haydaroğlu gözetiminde bir proje geliştirdiler. 

 

Proje kapsamında, 5. sınıf öğrencileri atık malzemelerden elbise tasarımları, 6. sınıf öğrencileri atık malzemelerle duvar portreleri, 7. sınıf öğrencileri de yine atık malzemelerden tuval çalışmaları yaptılar. Öğrencilerin yıl boyunca yaptıkları çalışmalar, 26 Mayıs Cuma günü okulda açılan yıl sonu sergisiyle beğeniye sunuldu. 

 

Serginin açılışı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Ali Can, Okul Müdürü Mehmet Sait Haydaroğlu, Çeşme Atatürk Anadolu Lisesi Müdürü Ramazan Çınar, proje yürütücüsü öğretmenler  Güldehan Acaroğlu ve Çilem Haydaroğlu tarafından yapıldı. 

 

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Ali Can, sergiye gezerek, öğrencilerin atık malzemelerden yaptıkları eserler hakkında bilgi aldı. 

 

"Gelecek nesillere temiz, gelişmiş bir Türkiye ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için sıfır atık prensibi hedef alınmalı"

 

İsmail Güral Ortaokulu Müdürü Mehmet Sait Haydaroğlu, öğrencilerin atıkları sanata dönüştürdüğü proje hakkında bilgi vererek, " 'Sıfır Atık'; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesi veya azaltılması, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanılmasını kapsayan atık yönetim felsefesi; kültürel, ekonomik ve sosyal gelişimin elde edilmesi için atıkların yaşam döngüsünü dikkate alan bir yaklaşım biçimidir. Sıfır atık yönetiminde, ürünlerin yeniden kullanılması, kullanım ömürlerinin uzatılması, ürünlerin üretiminde zararlı maddelerin kullanılmaması veya azaltılması, geri dönüşümü mümkün ürünlerin üretilmesi esastır. Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıklarımızı kontrol altına almak, gelecek nesillere temiz, gelişmiş bir Türkiye ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için sıfır atık prensibi hedef alınmalı ve entegre bir yaklaşımla atıkların yönetimi sağlanmalıdır" dedi. 

 

"Çöp olarak adlandırdığımız atıkların çok güzel eserlere dönüşebileceğini göstermeye çalıştık"

 

Proje yürütücüsü öğretmenlerden Güldehan Acaroğlu da bir açıklama yaparak, "Öğrencilerimizle birlikte büyük bir emek ve özveri ile hazırladığımız sergimizde asıl amacımız; doğru değerlendirildiği takdirde çöp olarak adlandırdığımız atıkların çok güzel eserlere dönüşebileceğini göstererek sıfır atık konusuna dikkat çekmek ve gelecek nesillere temiz, gelişmiş bir Türkiye ve yaşanabilir bir dünya bırakmamızda atık konusunun önemini vurgulamaktı. Bu kapsamda öğrencilerimiz topladıkları atıklarla çeşitli tuval çalışmaları, duvar portresi ve elbise tasarımları hazırladılar. Bir yandan eğlenirken bir yandan da atık malzemelerden sanatsal ürünler ortaya çıkarabilmenin mutluluğunu yaşadılar" diye belirtti. 

 

"Farkındalık oluşturduğumuz için mutlu ve gururluyuz"

 

Proje yürütücüsü öğretmenlerden Çilem Haydaroğlu da bir açıklama yaparak, "Daha öncede sıfır atık konusunda farklı çalışmalar yapılmıştı. Ancak öğrencilerimizle birlikte hazırladığımız sıfıratık sergimiz sanatsal yönü de ortaya çıkardığı için diğer çalışmalardan ayrılmaktadır. Bizlerde böyle bir farkındalık oluşturduğumuz için mutlu ve gururluyuz. Geleceğimizin mimarları çocuklarımıza emek ve özverilerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz" diye konuştu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Bu haber 927 defa okunmuştur.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER KÜLTÜR SANAT Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI