Bugun...
SON DAKİKA

SÖZÜ ŞİMDİ HALKIMIZ ALDI

 Tarih: 10-04-2024 10:43:00
YAŞAR EYİCE

*- DEĞİŞİM RÜZGÂRLARI

 

Televizyonların haber kanallarında daldan dala atlar gibi gezinti yapıyordum, tabii hep aynı yüzler.

Ama şaşırdım;

Önceki seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu mu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş mı veya CHP Genel Başkanı Özgür Özel mi ‘Cumhurbaşkanı olacak’ konusunu tartışıyorlardı.

Anladığım kadarıyla AKP’ye yakın ve destekçisi bu isimler AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı şimdiden emekli etmişlerdi.

Yerel seçimler öncesinde ‘Son defa!’ deyişinden ve Anayasa’ya göre adaylık hakkının olmadığı konusuna dayanıyordu görüşleri…

Seçime daha çok zaman var…

Köprülerin altından çok sular geçer…

Belki AKP ve ortağı MHP ile diğer partiler, belki CHP bile hiç umulmadık, halkın seveceği benimseyeceği şu an aklımıza gelmeyen bir sürpriz ismi aday olarak gösterecektir.

Hiç kimsenin ‘hayır, olmaz!’ ifadesini açıkça kullanamayacağı bir şekilde, belki de Erdoğan, yine Anayasa’ya göre erken seçim kararı alır ve adaylığını tekrar koyabilir.

Süleyman Demirel’in dediği gibi ‘Siyasette bir gün çok uzundur!’

Önümüzde çok ama çok yıllar var.

Bana sordular, ben de bir yılın sonunda, yani iki yıl sonra ‘Milletvekili erken seçimi olur!’ diyorum…

İki yıldan önce erken seçime, şu anki tüm milletvekillerinin ‘evet’ demeyeceği çünkü kendi menfaatlerine uygun olmadığını, önemli haklarını kazanmadan ‘tamam’ demelerini kabul edemeyeceklerini düşünüyorum. Siyasetteki, menfaatlerine giden yol haritasını değiştirmezler. Sistemleri belli, ‘Önce can, sonra canan…’

AKP şimdi Türkiye genelinde anket hazırlığında….

‘Neden kaybettik!’ sorusuna yanıt bulmaya çalışılacak.

Sorulardan biri de, ‘Neden sandığa gitmedin?’

Yanlış!

AKP’liler sandığa gitmedi…

Gitmeyen, örneğin İzmir’de CHP’liler…

Seçimlerden iki gün önce de isim vererek sandığa gitmeyeceğini söyleyen CHP’li isimlerden bazılarını yazmıştım.

CHP kazandı ama kan kaybı olduğu da belli, nedense bunu görmek istemiyorlar, zafer sarhoşu içindeler…

Tamam sevinç hakları ama gerçekleri de görmeleri lazım, tarihte örnekleri çok…

Siyasilerin felsefeleri şöyle:

‘Gülmediğin, sevmediğin, umut etmediğin günü sakın hayat defterine yazma!’

Zaten bunlar için her gün güllük gülistanlıktır…

Ama bakın bugün koyu muhalifler bile Cumhurbaşkanlığı adaylığı için şimdiden CHP’li isimleri konuşuyorlar.

Bir bakarsınız CHP sürpriz bir çıkış yapar, karar vericiler, vefa örneği göstererek hiç beklenmeyen, şimdilik düşünülmeyen bir ismi önceki genel başkan ve adayları Kemal Kılıçdaroğlu’nu aday gösterirler.

Fikir teatisi yapıyorum, sizler de kendinize göre isimler düşünebilirsiniz…

Aklımızdan çıkarmayalım:

‘Varlığı bir şey kazandırmayan insanların, yokluğu hiçbir şey kaybettirmez!’

‘Bil ki; yaşadıklarınla değil, yaşattıklarınla anılırsın.

Ve unutma; Ne yaşattıysan, elbet bir gün onu yaşarsın…’

Her zaman söylüyorum:

Umarım bu yazdıklarımdan, anımsattıklarımdan ders alanlar çıkar…

Bir insanı, bulunduğu mevkiyle değil, göz koyduğu mevkiyle ölçmek gerekir.

En güçlü iki savaşçı;

Sabır ve zamandır…’

 

*- CAİZ Mİ?

 

Uzun yıllar önce Bursa’da bir davulcu yaşıyordu…

Ramazan gecelerinde sahurda insanları uyandırmak için davul çalan adamcağız, geriye kalan 11 ayda ise düğünlerde, şenliklerde, mitinglerde hünerini sergileyip ekmek parasını kazanıyordu…

Aradan yıllar geçti, davulcu yaşlandı ve aklına o güne kadar hiç düşünmediği bir soru gelip oturdu; hayatını ramazan ayları dışında içkili düğünlerde, eğlencelerde de davul çalarak kazanmış, kefen parasını da bu kazandıklarından bir kenara ayırmıştı… Aklını kurcalayan soru, işte burada devreye giriyordu:

‘Acaba bu kefen parası caiz miydi, değil miydi?..’

Düşündü, taşındı, Diyanet İşleri Başkanlığı’na danışmaya karar verdi… Durumu anlatan bir mektup yazıp aynı soruyu sordu.

Gelen yanıtla başından aşağıya adeta kaynar sular dökülmüştü:

‘Caiz değildir!..’

 

*- OLAYLAR VE İNSANLAR

 

Adamcağız büyük bir üzüntü içinde hikâyesini dönemin en ünlü yazarlarından Hasan Pulur’a yazdı.

Mektubu büyük bir şaşkınlık içinde okuyan Pulur, ‘Olaylar ve İnsanlar’ köşesine taşıyıp, adamcağızın hikayesini ve Diyanet’in verdiği cevabı anlattıktan sonra şu soruyu sordu:

“Diyanet ‘caiz değildir’ diyorsa demek ki bir bildiği vardır!

Benim de onlara bir sorum olacak:

Oradaki din görevlileri maaşlarını devletten alıyor.

Devlet ise bu paraları halktan aldığı vergilerden ödüyor.

Vergi verenlerin içinde meyhanecisi de var, kerhanecisi de var…

Bu durumda aldıkları maaş caiz midir, değil midir?!.”

 

*- YANLIŞ KARAR

 

Ortalık karıştı tabii!

Sonunda Diyanet İşleri Başkanlığı,

‘Konu yanlış anlaşılmış, yanlış karar verilmiştir. Kefen parası caizdir’ açıklaması yaptı!..

‘Ruhun şad olsun Hasan Abi…’ diyerek bu olayı anımsatan ve düşündüren, Aydın Kuşadası’ndan yazan Halil Vural beye teşekkür ediyorum.

Sanıyorum benim gibi kendisi de Hasan Pulur’un hayranlarından olan usta gazeteci Cemal Bilge de bu güzel anımsatma için mutlu olmuştur.

 

*- OYLAR TEKRAR SAYILDI CHP YİNE KAZANDI

 

Kütahya'da MHP'nin belediye başkanlığı seçim sonuçlarına yapılan itirazlar sonrasında geçersiz oyların yeniden sayılması işlemi tamamlandı.

Yapılan yeniden sayım sonucunda CHP adayı Eyüp Kahveci'nin 571 oy farkla ilk sırada yer aldığı görüldü.

MHP'nin itirazını değerlendiren Merkez İlçe Seçim Kurulu, 549 sandıktaki geçersiz 5 bin 659 oyun yeniden sayılmasına karar vermişti. Yaklaşık 13 saat süren sayım işlemi sonucunda, CHP adayı Eyüp Kahveci'nin oyu 40 bin 739'a, MHP adayı Alim Işık'ın oyu 40 bin 168'e, AK Parti'nin adayı Kamil Saraçoğlu'nun ise oyu 38 bin 146'ya yükseldiği belirlendi.

Yeniden sayılan geçersiz oylarda AK Parti'nin adayı Kamil Saraçoğlu'nun oyu 154, Alim Işık'ın oyu 58, CHP'nin adayı Eyüp Kahveci'nin oyu ise 27 arttı.

 

*- METEOROLOJİ SAAT VEREREK UYARDI!

 

Meteoroloji 7 Nisan Pazar günü için hava tahmin raporunu yayınladı.

12 ile sarı kodlu uyarıda bulunan Meteoroloji aralarında İstanbul'un da bulunduğu pek çok ile gök gürültülü sağanak yağış beklendiğini ifade etti. İşte Meteorolojinin 7 Nisan Pazar günü tahmini...

Ülke genelinde bir süredir etkili olan güneşli ve sıcak hava bugün yerini sağanak yağışa bırakacak. Meteorolojinin internet sitesinde yer alan bilgilere göre Bugün saat 18.00'a kadar birçok ilde kuvvetli yağış bekleniyor.

O iller şöyle:

Kırklareli, Edirne, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa, Çanakkale, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla, Ardahan, Kars, Gümüşhane, Erzurum, Ağrı, Iğdır, Erzincan, Malatya, Tunceli, Bitlis, Hakkari, Mersin, Osmaniye, Şanlıurfa, Mardin, Siirt, Elazığ…

 

*- ‘ŞEHRİMİZE, ATATÜRK'E BORCUMUZU ÖDEYECEĞİZ’

 

31 Mart tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ve mazbatasını alarak göreve başlayan Dr. Cemil Tugay Tunç Soyer ile devir- teslim töreninde buluştu. Devir -teslim töreni öncesi Başkan Tugay Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen programa katılarak Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı.

Törene CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, ilçe belediye başkanları, CHP örgütü, Başkan Tugay'ın eşi Öznur Tugay, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları ile yurttaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Başkan Tugay, bu güzel anı paylaşan herkese teşekkür ederek konuşmasına başladı. 

Geçen son bir iki ayın zor anlarla dolu olduğuna dikkat çeken Başkan Tugay, “Özellikle Mayıs genel seçimlerinden sonra, ülkemizde artık bir şeylerin düzelme ihtimali kalmadığına dair üzüntünün yaygın olduğuna dair düşünceler vardı. 31 Mart yerel seçimleri, insanların umutsuz olduğu o aylardan sonra gelen bir seçim oldu. Çok mücadele ettik. Halkımıza kulak verdik. Halkın bizlerden beklediklerine kulak vererek, onlarla kucaklaşmaya, onlarla duyguda, düşüncede, hedefte birlikte olduğumuzu ifade etmeye çalıştık. Çok mutluyuz. Daha da önemlisi geleceğe dair çok umutluyuz” dedi.

 

*- “SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

 

Tugay, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in sözlerine de atıfta bulunarak, şu ifadeleri kullandı:

“Genel Başkanımız Özgür Özel, seçmenin bize kredi açtığını söyledi. Önümüzdeki dönemde çok çalışmamızı, hiç hata yapmamızı ve çok doğru işler yapmamızı istiyorlar. Bunun her an her dakika bilincinde olduğumu ifade etmek isterim. Arkadaşlarımızla birlikte her zaman bunu hatırlattığımızı bilmenizi isterim. Sorumluluklarımızın farkındayız. Bizden beklenenin farkındayız. Ülkemizin içerisinde bulunduğu sıkıntıların, ağır sorunların farkındayız. Halkımızın arasında onlarla birlikte olacağız. Sorun neredeyse orada olacağız. Çözüm için ne yapmamız gerekse onu yapacağız. Bize inancınızı devam ettirin” dedi.

 

*- “EN ÇOK GENÇLERE SÖZÜMÜZ OLSUN”

 

Bir ülkeyi sevmenin, demokrasisine sahip çıkmanın sadece seçimlerde oy kullanma vazifesini yerine getirerek uygulanmadığının altını çizen Başkan Dr. Cemil Tugay, “Biz bu demokratik mücadeleyi birlikte yapacağız. Ben hem Büyükşehir Belediyesi’nde hem de ilçe belediyelerde çalışan arkadaşlarımıza bu zamana katar yaptıkları önemli işlerden dolayı teşekkür ediyorum. Sorumluluğumuz daha büyük. Daha da çok çalışacağımızı belirtmek istiyorum. Biz Cumhuriyetimizle, partimizle, İzmirimizle gurur duyuyoruz. Bize en çok gençler güvendi. Bu ülkede gelecekleri olduğunu göstermek istediler. Biz de gençlere iyi bir gelecek sağlamak için çalışıyoruz. En çok gençlere sözümüz olsun ama yıllarca Türkiye’nin geleceği aydınlığı için mücadele edenlere selamımız olsun” diye konuştu.

 

*- YÜRÜYEREK

 

Cumhuriyet Meydanı'ndaki törenin ardından Başkan Tugay bando eşliğinde yürüyerek Konak'ta bulunan Egemenlik Evi'ne geldi. İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Tunç Soyer, Başkan Tugay'ı kapıda karşıladı.

Başkanlık makamında düzenlen devir- teslim törenine CHP Genel Başkan Yardımcısı ve CHP Sözcüsü, İzmir Milletvekili Deniz Yücel, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Murat Bakan, CHP İzmir milletvekillerinden Sevda Erdan Kılıç, Ednan Arslan ile çok sayıda yurttaş katıldı.

 

*- “CUMHURİYETİMİZİN GÜCÜNE GÜÇ KATTIK”

 

Tunç Soyer, geleceğin dünyasının şehirler dünyası olacağını ifade ettiği konuşmasında şunları söyledi:

“Türkiye’nin de yerelden, kentler üzerinden dönüşeceği düşüncesiyle ve daima bu inançla yerelde siyaset yaptım. Popülizm rahatlığına kaçmadan, 10 yıl Seferihisar'da, 5 yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde canla başla çalışarak en iyisini yapmaya gayret ettim. İnandığım o dönüşümün resmini bir gün görebilmek için çok çalıştım. Nihayet 31 Mart akşamı Türkiye’nin büyük bölümünün kırmızıya boyandığı, yerelden dönüşümün ilk adımı olan o tabloyu gördüm, ülkece gördük, büyük bir mutlulukla kutladık. Hakimiyetin bir kez daha sadece ve sadece millete ait olduğu Cumhuriyetimizin gücüne güç kattık.”

 

*- “HEPİMİZİN ÇOK ÇALIŞMASI GEREKİYOR”

 

Hayatının en özel günlerinden birini yaşadığını ifade eden Tugay, şunları söyledi:

“Çok önemli bir sorumluluğu üstlendiğimin ilk günü. Ne mutlu ki yalnız değiliz, hep birlikteyiz. Seçimde ülke çapında güzel bir başarı yakaladık. Bu başarının mimarları var. Bu başarı için çok emek harcamış milyonlarca insan var. Her birisine bu başarı kutlu olsun. Çok önemli bir sorumluluğun başlangıcındayız. Hepimizin çok çalışması gerekiyor. CHP örgütüne, genel başkan yardımcılarımızdan, milletvekillerimizden, il yönetimimizden başlayarak, tüm parti üyelerimize, İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde, gönülden bize destek veren tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bizler sadece bir bütünün parçasıyız. Sadece bir bütünün parçası olarak bizden beklenen görevi yerine getirmek üzere bu konumlardayız. Geçici bir süre ile bu konumlardayız. İzmir benim için dünyanın en güzel, en özel şehri. Bu şehre hizmet edebilme fırsatını yakaladık. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendireceğimden kimsenin kuşkusu olmasın. CHP'ye, şehrimize, Atatürk'e borcumuzu ödeyeceğiz. Değerli başkanıma çok teşekkür ediyorum. Geçen 5 yıl içerisinde gecesini gündüzüne katarak şehrimize hizmet etti. Burada dile getirilmemiş pek çok emeğini biliyorum. Bunlar benim için her zaman minnetle hatırlayacağım şeyler. Size duyduğum sevginin sembolü olarak bu zeytin fidanını kendi makam odamda besleyeceğim. Büyüyecek, gelişecek ve sizi unutmadığımızı bu şekilde göstermiş olacağız.”

 

*- “İZMİR BİZİM EVİMİZ”

 

Devir teslim törenden sonra Egemenlik binası önünde kendisini bekleyen yurttaşlara da seslenen Cemil Tugay,

“İnsanlarımızın sıkıntılarına acil çözümler üretmek istiyorum. O nedenle belediye çalışanları arkadaşlarımızla çok güzel hizmetler üreteceğiz. İzmir için çok güzel bir dönem olacak. İzmir bizim dışarıdan gelip hizmet ettiğimiz bir yer değil. Burası bizim evimiz. Burası bizim yuvamız. Bu işi yürekten yapmanızı istiyorum” dedi.

 

*- EMEKLİ PROMOSYONLARI 20.000 TL'YE DAYANDI!

 

Bankalar vites arttırdı.

Emekli promosyonları 20.000 tl'ye dayandı!

En yüksek promosyon veren bankalar belli oldu.

Kamu bankaları emekli promosyon kampanyalarını güncellerken özel bankalar da buna dahil oldu.

Emekli promosyon tutarında yapılan güncellemeyle asgari emekli promosyon tutarı 8-12 bin TL olarak belirlendi.

Özel bankaların da kampanyalarını yenilemesi sonrası emekli promosyon tutarları 20 bin TL'ye dayandı.

Emekli promosyon tutarları banka banka yenilendi.

İşte en yüksek promosyon veren bankalar listesi...

 

ZİRAAT BANKASI; SGK (Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur) emekli maaşı ödemelerini Ziraat Bankası aracılığı ile alan vatandaşlar 12.000 TL'ye varan emekli promosyon ödemesi imkanından faydalanabilecek.

Banka promosyon ödemelerini 3 yıllık peşin yapıyor. Müşterilerinin 2022 yılına ilişkin devam eden emekli promosyon tutarlarını iade etmeden başvurularının alınabileceğini belirten banka, 2024 emekli promosyon ödemesi yapılırken önceki döneme ilişkin iade tutarlarının da sistemsel olarak mahsup edildiğini de belirtiyor.

Emekli aylıklarını Ziraat Bankası aracılığı ile alan vatandaşlar emekli promosyon ödemesinden faydalanabilmeleri için maaş ödemelerini 3 yıl boyunca Ziraat Bankası aracılığı ile alacaklarına dair başvuruda bulunmaları gerekiyor.

AKBANK; Akbank, emekli maaşını Akbank'tan alanlara 15.000 TL'ye varan promosyona ek olarak 2.500 TL chip-para ile birlikte toplamda 17.500 TL ödül fırsatı sunuyor.

Emekli Maaşı Tutar Aralığı - Toplam emekli promosyon tutarı

• 0 - 9.999 TL - 6.250 TL

• 10.000 TL - 14.999TL - 10.000 TL

• 15.000 TL - 19.999 - 12.500 TL

 

TÜRKİYE FİNANS; Türkiye Finans, emeklilere 14.500 TL'ye varan nakit emekli promosyon ve ödül fırsatı sunuyor.

SSK, Emekli Sandığı, Bağ-Kur emekli maaşlarını 36 ay boyunca Türkiye Finans'tan aracılığıyla alan emeklilere;

• 9.999 TL'ye kadar emekli maaşı alanlara 5.000 TL

• 10.000 TL – 14.999 TL arasında emekli maaşı alanlara 8.000 TL

• 15.000 TL – 19.999 TL arasında emekli maaşı alanlara 10.000 TL

• 20.000 TL ve daha fazla maaş alanlara 12.000 TL

emekli promosyon ödemesi yapılacak.

 

ING; ING, emekli maaşını ING'ye taşıyanlara, 18.000 TL'ye varan nakit emekli promosyonu veriyor.

Banka, emekli aylığını ING'ye taşıyan emeklilere maaş tutarına göre ek koşulsuz 15.000 TL'ye varan nakit emekli promosyon fırsatı sunuyor. Ayrıca Otomatik Fatura Talimatı'na 3.000 TL'ye varan ek nakit promosyondan yararlanarak toplamda 18.000 TL'ye varan nakit promosyon kazanılabilineceğini de belirtiyor. Banka, yeni emeklilerin ve EYT ile emekli olanların da, emekli maaş promosyonundan yararlanabileceğini de ekliyor.

1 aylık toplam gelir/aylık tutarı,

• 10.000 TL'ye (10.000 TL hariç) kadar ise 6.250 TL,

• 10.000 TL - 15.000 TL (15.000 TL hariç) arası ise 10.000 TL,

• 15.000 TL - 20.000 TL (20.000 TL hariç) arası ise 12.500 TL,

• 20.000 TL ve üzeri ise 15.000 TL

nakit emekli promosyon ödemesi yapılıyor.

 

YAPI KREDİ; Yapı Kredi'de tüm emeklilere 18.000 TL'ye kadar varan nakit emekli promosyon imkanı mevcut.

28 Mart – 30 Nisan 2024 tarihleri arasında SGK emekli aylığı üç yıl boyunca Yapı Kredi'den alma taahhüdü veren emekliler 18.000 TL'ye varan nakit emekl, promosyon fırsatından yararlanabiliyor.

Promosyon Taahhütnamesi'nin imzalanması sonrasında ek bir koşul olmadan bir aylık net geliri;

• 9.999 TL'ye kadar olana 6.250 TL

• 10.000 TL - 14.499 TL arasında olana 10.000 TL

• 15.000 TL - 19.999 TL arasında olana 12.500 TL

• 20.000 TL' nin üzerinde olana 15.000 TL

nakit emekli promosyonu ödeniyor.

Banka tarafından yapılan açıklamaya göre Ek Ödül Taahhütnamesinin imzalanması sonrasındaki 60 gün içerisinde iki yeni fatura ödeme talimatı verilmesi durumunda maaş baremine bağımsız 1.000 TL ek nakit ödül ödeniyor.

 

DENİZBANK; Denizbank, emekli maaşını DenizBank'tan 3 yıl süre ile alma sözü veren emeklilere 12.000 TL'ye varan nakit emekli promosyon fırsatı sunuyor.

Emekli Maaşı Tutar Aralığı - Standart Emekli Promosyonu

• 0 - 9.999 TL arası maaş alanlar için 5.000 TL

• 10.000 TL - 14.999 TL arası maaş alanlar için 8.000 TL

• 15.000 TL - 19.999 TL arası maaş alanlar için 10.000 TL

• 20.000 TL ve üzeri maaş alanlar için 12.000 TL

 

GARANTİ BBVA; Emekli maaşını Garanti BBVA'dan alanlara 15.000 TL'ye varan nakit emekli promosyon fırsatı sunuluyor.

 

Garanti BBVA'da emekli maaşı;

• 10.000 TL'ye kadar olan emeklilere 6.250 TL

• 10.000 – 15.000 TL arasında olan emeklilere 10.000 TL

• 15.000 – 20.000 TL arasında olan emeklilerime 12.500TL

• 20.000 TL ve üstünde olan emeklilere 15.000 TL

tutarında nakit promosyon avantajı sunuluyor.

 

QNB FİNANSBANK; 15.000 TL'ye varan nakit promosyon ve CardFinans Emekli kredi kartından yıllık 1.200 TL indirim olmak üzere toplamda 16.200 TL'ye varan emeklilik ödülü sunuluyor.

• Aylık Maaş Tutarı 0 aralığı 9.999TL için 6.250TL emekli promosyon

• Aylık Maaş Tutarı 10.000 aralığı 14.999TL için 10.000TL emekli promosyon

• Aylık Maaş Tutarı 15.000 aralığı 19.999TL için 12.500TL emekli promosyon

• Aylık Maaş Tutarı 20.000TL ve üzeri için 15.000TL emekli promosyon

 

FİBABANKA; Fibabanka, 3 yıl süre ile emekli maaşını banka aracılığıyla almayı taahhüt eden emeklilere promosyon ödemesi yapılacağını belirtiyor.

Yapılacak emekli promosyon ödemeleri maaş tutarına göre aşağıdaki gibidir:• 10.000 TL'ye (10.000 TL hariç) kadar olan emekliler için 5.000 TL

• 10.000 - 15.000 TL (15.000 TL hariç) arasında olan emekliler için 8.000 TL

• 15.000 - 20.000 TL (10.000 TL hariç) arasında olan emekliler için 10.000 TL

• 20.000 TL ve daha fazla olan emekliler için 12.000 TL7

 

VAKIFBANK; Vakıfbank 1 aya isabet eden emekli maaşı tutarı;

• 10.000.-TL ye (10.000.-TL hariç) kadar olanlara 5.000 TL

• 10.000 - 15.000.-TL (15.000.-TL hariç) arasında olanlara 8.000 TL

• 15.000 – 20.000.-TL (20.000.-TL hariç) arasında olanlara 10.000 TL

• 20.000.-TL ve daha fazla olanlara 12.000 TL

 

İŞ BANKASI; Emekli maaşını İş Bankası'ndan alan emekliler, 12.000 TL'ye varan nakit emekli promosyon kazanıyor.

Banka 3 yıl süre ile emekli maaşlarını İş Bankası aracılığıyla almayı taahhüt eden ve promosyona esas emekli aylığını İş Bankası hesabına aktaran emeklilere promosyon ödemesi yapılacağını belirtiyor.

Emekli Maaşı Tutar Aralığı - Emekli Promosyon Tutarı

• 10.000 TL'ye (10.000 TL hariç) kadar olanlar için 5.000 TL

• 10.000 TL - 15.000 TL (15.000 TL hariç) arasında olanlar için 8.000 TL

• 15.000 TL - 20.000 TL (20.000 TL hariç) arasında olanlar için 10.000 TL

• 20.000 TL ve daha fazla olanlar için 12.000 TL

 

*- ENFLASYON VURGUSU DİKKAT ÇEKTİ

 

Alman kredi derecelendirme kuruluşu Scope Ratings, yerel seçimlerin ardından Türkiye'ye ilişkin raporunu yayınladı. Rapor, enflasyonun Türkiye'nin kredi notu için önemli bir risk oluşturduğunu ve para politikasının sıkı kalmaya devam etmesi gerektiğini vurguluyor.

 

 

 

  Bu yazı 896 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI